Jak šel čas s webem ZŠ a MŠ Na Daliborce

> Tomáš Biheler / _

MS Frontpage (2008 – 2010)

Tuhle základní školu jsem bezmála dva roky navštěvoval v letech 2008 a 2009. Na střední škole v roce 2010 při prvním závanu nostalgie mě napadlo otevřít si její web. Byl tehdy udělaný v programu Microsoft Frontpage, obsahoval jen několik statických stránek a ty se ještě ke všemu v roce 2010 už rozpadaly. Postěžoval jsem si, že je nereprezentativní na uvedenou kontaktní e-mailovou adresu a od bývalé učitelky se mi vrátila odpověď, že jim teda můžu udělat nový web, když jsem tak chytrej. Tím ve zkratce začala naše dlouholetá spolupráce.

Drupal 6 (2010 – 2016)

První web jsem jim postavil na platformě Drupal 6 za lidových 2 500 Kč na DPP, s použitím prefabrikovaného školního motivu Notechaos a byla to pro mě první zkušenost s pokročilým redakčním systémem, jakým se věnuji dodnes. Web sice několik let úspěšně sloužil, ale vyšly na povrch i nedostatky ohledně kategorizace obsahu, jednoduchosti administrace a zastarávajícího motivu. Za zásadní úspěch této éry považuji skutečnost, že se učitelé školy naučili redakční systém používat ke správě obsahu a měl jsem díky tomu s provozem a údržbou webu jenom minimální starosti.

ZŠ a MŠ Na Daliborce Hořice - Drupal 6 - 2016
Screenshot webu, jak vypadal v únoru 2016.

Drupal 8 (2016 – ????)

Na jaře roku 2016 už pomalu začínala éra mobilních zařízení připojených k internetu a všechny weby tak čekaly podstatné změny, ty školní nevyjímaje. Po konzultaci s vedením školy jsme dospěli k dohodě, že připravím novou variantu webu, která bude mít nový motiv, responzivní verzi a zvládne hostovat obrázky v albech bez použití služeb třetích stran. Web také umožňuje vedení a správu třídních blogů, které uchovávají společné zážitky jednotlivých tříd a mohou tak pro studenty představovat cenné vzpomínky i jistou nostalgii, která před více než deseti lety přivedla na web mojí bývalé základky i mne.

Cena projektu již tak lidová nebyla, ale hodnota celé zakázky nepřevýšila limit pro zadání bez výběrového řízení a díky své reputaci a dostupnosti jsem tak nemusel bojovat s žádnou konkurencí. K tvorbě motivu jsem přizval zkušenou grafičku Marii Smolej a výsledek naší společné práce slouží žákům, rodičům i učitelům i v současnosti.

ZŠ a MŠ Na Daliborce Hořice Drupal 8 2021
Screenshot webu z jara 2021.